Vajinismus Tedavisi Ankara

Vajinismus tedavisi gereği genelde ağrıyı tetikleyen fiziksel ve nonfiziksel nedenler görülür. Ağrıya reaksiyon olarak vücut vajinal kasları otomatik olarak kasar, kendini olabilecek zarara karşı korumaya alır. Cinsel ilişki rahatsızlık verici ağrılı hale gelir. Cinsel giriş çok zor yada hiç olmayabilir, bu durumda kasılmanın derecesine bağlıdır.

Vajinismus Tedavisinin Evreleri

Vajinismusu anlamak

Vajinismus hakkında ve ilişkide ağrı, yanma, kasılma veya penisin vajene girmesindeki zorlanmanın nasıl olduğu hakkında fikir sahibi olunur. Bu yaklaşım kadının cinsel sağlığı ile ilgili olayları anlamasına ve vajinismusun üstesinden gelinebileceğini kavramasına yardımcı olur.

Cinsel Geçmişi ve Tedavi Stratejileri

Hasta hikâyesi çok önemlidir. Ağrı ve penisin vajene girmesi ile ilgili problemleri tetikleyen nedenler, duygusal sorunlar öğrenilir. Hastanın vajinismus nedeni tedaviyi yöntemini oluşturmada yardımcı olur.

Cinsel Ağrı Anatomisi

Kadınların çoğunlukla vajen anatomisi, işlevi, pelvik ağrı ve ilişki problemleri hakkında bilgileri yoktur. İlk ilişkide ve sonrasında uyarılma, orgazm anında oluşan değişiklikler ve ağrı ile ilgili bilgilendirme yapılır. Kızlık zarı ve vajenin anatomisi hakkında bilgilendirme yapılır.

Vajinal Gerginliğe Pelvis Taban Kaslarının Etkisi

Ağrı ve penisin vajene girememesinde pelvik taban kaslarının istemli olarak kasılmasıda rol oynar. Pelvik taban kasları özellikle pubococcygeus başlangıçta istemli olarak kasılırken sonradan istemsiz olarak kasılmaya başlar. Vajinismus tedavisinde istemsiz kasılmaları önlemek için öncelikle pelvik taban kaslarını kontrol etme öğretilir. Pelvik taban kaslarını kontrol etmek ağrıyı azaltır ve penis girişine müsaade eder.

vajinismus tedavisi ankara

Giriş Teknikleri Geliştirilmesi

Giriş ağrısı ve zorluğu olan kadınlara pubococcygeus kas gurubunun kontrolü ile başlangıçta küçük objelerin vajene girişi sağlanır. Sonrasında pelvik taban kaslarının istemli olarak kasılması ve gevşemesi öğretilir.

Uygun vajinal genişleticiler kullanıldıkça gerginlik ve kasılmalar azalacaktır. Uygun genişleticiler istemli kasılmaları azaltıp yok eder ve vajeni ilşkiye hazır hale getirir.

İlişkiye Hazır Olma

Eşlere pelvik taban kaslarının kasılmasını azaltan ve tam ilişki teknikleri öğretilir.