Vajinismus Nedir?

Vajinismus kadınların yaklaşık %5-7’sini etkileyen bir sorundur. Çok fazla nedeni ve tanısı vardır. Vajinismus sınıflandırması çok çeşitli yerlerde çok farklı şekilde yapılmaktadır. Yaralanma korkusuna refleks olarak korunmak amaçlı istemsiz ve kontrolsüz olarak kasılma olur. En sık sebep istemeden yapılan evlilik ve ilişkidir.

Vajinismus Nedir?

Vajinismus ilişki sırasında cinsel birleşme olacağı sırada daha önce yaşanan olaylar veya korkular sonucunda istemsiz kasılmalar nedeniyle penisin vajina içine girememesi veya zorla çok fazla ağrılı ilişki ile sonuçlanan bir cinsel sorundur.

Vajeni çevreleyen kasların özellikle pubococcygeus kasının istemsiz kasılması sonucunda ilişki olamaması veya çok zor ve ağrılı olmasıdır. Bu istemsiz kasılmalar kesinlikle kadının kontrolü altında olmayıp sadece vajen bölgesinde değil karın, bacak ve bel gibi vücudun diğer bölgelerinde de olur. Kasılmaların şiddeti vajinismusun derecesinin göre değişir. Bu kasılmalar  ilişki sırasında, muayenede ve hatta istemli olarak herhangi bir ihtiyaç nedeniyle (tuvalet sonrası temizlik gibi) vajen bölgesine dokunmada bile olabilir.

Vajinismusta başta vajina etrafında olmak üzere tüm vücutta kasılma, endişe, korku, ilişkiden tiksinme ve panik olur. Hasta bacaklarının açılmasını engelleyecek boyutlarda istemsiz olarak sıkıca kapatır ve kesinlikle ilişki pozisyonu alamaz. Canım acıyacak, ağrı olacak düşüncesi,  bilinç dışından köken alan vajinal bir refleks sistemini   harekete geçirir  ve istemsiz hareket başlar.

Vajinismusta cinsel ilişki sırasında ağrı olması da şart değildir. Bazı hastalar penisin ucunun girmesine izin verebilirken bazı hastalar o safhaya bile gelememektedir.

vajinismus nedir