Vajinismus Tanısı ve Çeşitleri

Vajinismus tanısı için hastalar hekimlerine karşı açık olmaları ve şikayetlerini doğru şekilde aktarmaları gerekmektedir.

Vajinismus Tanı Kriterleri Nelerdir?

  • Penisin vajene zor girmesi veya hiç girememesi
  • Pelvik problem, cerrahi veya tıbi tedavi sonrası ilişkide ağrı olması
  • Doğumdan sonra ilişkide ağrı olması
  • Hiçbir fiziksel sebep olmadan ilşkide kasılma ve ağrı olması
  • Ağrı ve başarısızlıktan dolayı seksten kaçma

Vajinismus tanısı için tıbbi tetkikler yoktur. Vajinismus nedenini tespit etmek için fiziksel sorunların olup olmadığını öğrenmede jinekolojik muayene çok önemlidir.  Fiziksel sebepleri tespit etmek vajinismus tanısı koymada çok en önemli basamaktır.

Vajinismus’a tanı koyarken tıbbi ve cinsel özgeçmiş önemlidir. Seksüel sorunlarla ilgili konuşmak oldukça zor olabilir. Utanma, sıkılma ve anksiete sıklıkla rastlanır. Doktoru ile uygun ve rahat bir ortamla tam olarak konuşmak tanıyı koymada ve tedavi sürecinde oldukça faydalıdır. Tıbbi bir problem varsa ve bunu tespit etmek kadının özgüvenini arttıracaktır ve tedavide başarı çok daha kolay olacaktır.

vajinismus tanısı

Vajinismus Çeşitleri

Primer vajinismus

İlk cinsel ilişki denemede vajinismus  olması.

Sekonder vajinismus

Sağlıklı bir cinsel hayatı varken sonradan vajinismus oluşması.

Vajinismusta problem % 90 oranında psikolojik nedenlere, % 10 oranında ise fiziksel nedenlere (doğuştan gelen veya sonradan kazanılan yapısal problemlere) bağlıdır.

Vajinismus çok büyük sıklıkta bir bilinçaltı problemidir. Çoğunlukla vajinismusa neden olarak geçmişte yaşanmış kötü cinsel tecrübeler veya bilinçaltına yerleşmiş ciddi korkular vardır.