İlk Gecede Ağrı ve Kanama

Kadınlar ilk cinsel beraberliklerini yaşayacakları an, daha önce çevrelerinden edindikleri bir takım yanlış duyumlara bağlı olarak, ilk gece ilişkiyle ilgili tedirgin ve kaygılı olabilmektedirler. Öncelikle ilk gece de ilişkiye girerken mutlaka kanamanın ve ağrının olacağını düşünmesi ve bunun şiddetiyle ilgili endişeleri vardır. Uygun ön sevişme ile vajinada ıslanmanın meydana gelmesi  yeterlidir. Eşlerin pozisyonu doğru olduğu takdirde ilk gece cinsel ilişkide hiçbir ağrı ve acı olmaz.

İlk ilişkide ağrının nedenleri nelerdir?

Aşırı gergin olunması, gerginliğe bağlı kaslarda gerilme meydana getirir. Vajen kaslarında oluşan kasılma neticesinde, penisin vajene girmesi zorlaşır ve ilişki bir mücadeleye dönebilir. Zorladıkça kasılma daha da artar ve ağrı oluşur.

Vajinanın kuru olmasıda ağrı oluşmasına sebep olur. Vajende ıslaklığını artıran cinsel uyarılmadır. Cinsel uyarılma olmadan ilişki kurmaya çalışmakta aynı şekilde ağrıya sebep olur. Gerginlik vajinanın kurumasına yol açar.

İlk ilişkideki aşırı zorlamalar vajen girişinde ve etrafında sıyrıklara neden olabilmektedir. Sonraki ilişkilerde bu sıyrıklar acı ve ağrıya neden olacaktır. İdrar çıkış deliğinde (üretra ağzı) vajinaya yakın olduğundan  yanlışlıkla buraya yapılan zorlu sürtünmeler de idrar yaparken ağrılara neden olabilmektedir.

ilk ilişkide ağrı