Vajinismus Ankara Gebelik ve Doğum

İlişki olmadan mümkün değil gibi görünse de, spermlerin hareket kabiliyetinden dolayı vajen girişine dökülen spermlerin önce vajen içine oradan da rahim içine hareketi sayesinde gebelik oluşabilir.

Bazı jinekologlar  normal vajinal doğum ile  vajinismusun kendiliğinden çözüleceğini düşünmektedir. Gebe normal doğum yapsa dahi  vajinismus çoğunlukl daha da artan oranda devam eder, altta yatan neden devam ettiği sürece  problem  sonlanmayacaktır.

Tedavi sonrası çiftlerin çocuk sahibi olmak için acele etmeyip  birkaç ay korunmaları cinsel hayatları için daha olumlu olacaktır. Buna rağmen vajinismus tedavisi gören pek çok çift çocuk konusunda acele ederek uzun süre bekledikleri için veya aile büyüklerinin baskıları nedeniyle erken dönemde hamile kalmaktadırlar.

Tedavi sonrası hamile olan kadınların gebelik takipleri normal gebelik takibi gibi yapılır. Gebelik sürecinde erken doğum, düşük risklerinin olması gibi durumlar hariç cinsel hayat aynen devam edebilir ve herhangi bir kısıtlamaya gerek yoktur.

Vajinismus tedavisi sonrası hamile kalan bir bayanın sezaryen olmasını gerektirecek bir durum yoksa normal doğum yapmasında hiç bir sakınca bulunmamaktadır.  Ancak normal doğumla ilgili bir korku oluşmuşsa mutlaka sezaryen ile doğum yapılmalıdır.